Przy okazji wydania książki Charles Bukowski. Świecie, oto jestem przez wydawnictwo Replika, postanowiliśmy przygotować dla Was kilka ciekawostek na temat tego niezwykłego pisarza, które z pewnością rzucą Wam nieco więcej światła na jego niezwykłą, nietuzinkową osobę. 




1. Niepoprawny mizantrop

Charles Bukowski wielokrotnie, w rozlicznych wywiadach, rozwodził się na temat swojej niechęci do przebywania wśród ludzi. Mówił "Nawet jeżeli piszę o ludziach, im dalej się od nich znajdują, tym lepiej. Dwie mile jest super. Dwa tysiące mil jest pięknie". Z kolei cytując jego inną wypowiedź możemy znaleźć drobną próbę zaprzeczenia tego stanu rzeczy: "Nie byłem mizantropem i nie byłem mizoginem, ale lubiłem samotność. Czułem się dobrze mogąc usiąść samemu, w małym pomieszczeniu, pić i palić. Zawsze byłem dobrym towarzyszem dla siebie samego"
Jakkolwiek różnie można odbierać wypowiedzi tego mistrza słowa pisanego, nie ulega wątpliwości, że był tym typem artysty, który czuł się wyjątkowo dobrze, gdy nie musiał przebywać z innymi ludźmi. 

2. Bukowski w mediach i na nośnikach

Oprócz samej twórczości Bukowskiego zawartej w książkach, mamy możliwość posłuchania nie tylko jego głosu z nagrań w czasie wywiadów, lecz również słuchowisk z jego udziałem, gdy osobiście czytał swoje literackie dokonania. Do dziś oficjalnie wydanych zostało ponad czterdzieści nagrań - zarówno w formie audio - na taśmach, winylach i CD, jak również filmów zawierających różnorakie wywiady, odczyty bądź zapis spotkań autorskich. Ostatnim oficjalnym wydawnictwem multimedialnym z Bukowskim w roli głównej jest taśma VHS z 2010 roku zatytułowana Bukowski at San Fransicso Museum of Art, na której znajduje się zapis wieczorku poetyckiego z szóstego grudnia 1973 roku. Z kolei najbardziej aktualnym wydawnictwem, które wciąż znajduje się w sprzedaży, jest film DVD One Tough Mother wydany również w 2010 roku w dwóch częściach - There's Gonna Be God Damn Riot in Here oraz The Last Straw

3. Wpływ na kulturę

Bukowski do dziś pozostaje pisarzem, który miał niesamowity wpływ na kulturę popularną. Zarówno jego działa, jak i sama postać, stała się dla wielu twórców inspiracją do ich własnej pracy. Literatura Bukowskiego częstokroć była przenoszona na filmowe ekrany, zaś pośród najbardziej znanych adaptacji filmowych jego opowiadań są m.in. Tales of Ordinary Madness włoskiego reżysera Marco Ferrari, stanowiąca adaptację opowiadań zawartych w antologii Najpiękniejsza dziewczyna w mieście, oraz Faktotum norweskiego reżysera Benta Hamera, który nakręcił film na podstawie powieści pod tym samym tytułem. 
Również w muzyce znaleźć można bardzo liczne inspiracje twórczością Bukowskiego, którą fascynowali się m.in. U2, Red Hot Chili Peppers czy Tom Waits. 

4. Krucjata przeciwko Myszce Miki

Można uznać to za przejaw kuriozalnej fanaberii i własnej filozofii życiowej, można też potraktować to jako formę walki z pewnymi dziwactwami popkultury. Nie ulega jednak wątpliwości, że Charles Bukowski nienawidził Myszki Miki i był oburzony tym, jak milionowe rzesze ludzi mogą wpatrywać się w postać skrajnie głupkowatą, niekreatywną i bezduszną.


5. Ostatnie pożegnanie i miejsce spoczynku
Charles Bukowski zmarł na białaczkę dziewiątego marca 1994 roku w wieku 73 lat. Konduktowi pogrzebowemu nie przewodniczyła wdowa po Bukowskim, a trzech buddyjskich mnichów. Ostatnim miejscem ziemskiego spoczynku wybitnego pisarza stał się Green Hills Memorial Park w Palos Los Verdes w Kaliforni. Skromny grób Bukowskiego odznacza się jedynie marmurową tablicą pamiątkową z bardzo wymownym i sugestywnym napisem "Don't try".



Żródła: 
http://www.dazeddigital.com/artsandculture/article/25911/1/things-you-might-not-know-about-charles-bukowski
http://fans-pages.com/little-known-facts-about-charles-bukowski/
https://www.youtube.com/watch?v=cECiIoBGLSI
https://www.goodreads.com/quotes/105922-i-wasn-t-a-misanthrope-and-i-wasn-t-a-misogynist-but
http://thecemeterytraveler.blogspot.com/2013/08/charles-bukowskis-grave.html
https://www.brainyquote.com/quotes/charles_bukowski_752471