Wydawnictwo Mag przyzwyczaiło swoich czytelników do sięgania po najznakomitsze powieści z pogranicza science-fiction i fantasy. Śmiało można powiedzieć, że kiedy w 2006 roku ta oficyna zaczęła wydawać serię Uczta Wyobraźni, szybko stała się jedną z najpopularniejszych wśród czytelników fantastyki naukowej. Skupianie się na tytułach nie wydawanych dotąd w Polsce, a przy tym szalenie ważnych z punktu widzenia fanów szeroko pojętej fantastyki, spotkało się z przewidywanym zadowoleniem, przynosząc Magowi należne mu miejsce w panteonie polskich wydawców. W roku 2015 Mag postanowił wzbogacić swoje portfolio o kolejną serię, która niemal z miejsca spotkała się niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony wszystkich rozkochanych w fantastycznych światach. Artefakty, bo o nich mowa, nie tylko odkryły przed polskim czytelnikiem kolejne rewelacyjne dzieła fantastyki naukowej, lecz również sprawiły, że na powrót pojawiły się te,  których od dawna próżno było szukać na sklepowych półkach.

Mag w swoich Artefaktach sięga po książki, które często wielokrotnie były nagradzane najważniejszymi statuetkami literackimi związanymi z powieściopisarstwem fantastycznym. Już od pierwszego tomu, wypuszczając na rynek Wszystkich na Zanzibarze Johna Brunnera, sięgnęła po laureata nagrody Hugo za rok 1969 w kategorii powieść roku. Zawarta w niej pesymistyczna wizja XXI wieku kreślona z perspektywy czasów zimnej wojny, skupia się głównie za zagadnieniach problematyki przeludnienia i stopniowej degeneracji społeczeństwa. 

Idąc za ciosem Wydawnictwo Mag w drugim tomie Artefaktów wydało, po raz pierwszy w Polsce w jednym tomie, uznawaną za podwaliny cyberpunku Trylogię Ciągu Williama Gibsona. Niezwykła, przepełniona futurologią, utrzymana w dystopijnej formie, do dziś zachwyca rozmachem w nakreśleniu istoty i rozwoju sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości.



Spośród 14 wydanych do tej pory w serii Artefakty tomów, znajduje się również bodaj jeden z najgłośniejszych tytułów science fiction końca lat 80. - Hyperion. Pierwsza część niezwykłej, w każdym tego słowa znaczeniu, tetralogii, o strukturze podobnej do tej znanej z Opowieści kanterberyjskich, uderza rozmachem i szaloną wizją nieuchronnie zbliżającej się wojny, będąc przykładem jednej z najdoskonalszych książek poruszających motyw 'wyprawy ku ocaleniu'. 

Książki ukazujące się w serii Artefakty to wspaniałe powieści kreślone przez najwybitniejszych pisarzy science-fiction. Wśród nich każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, a ci, którzy do tej pory nie mieli styczności z fantastyką naukową, będą mogli odbyć podróż przez uniwersa, jakie nie tylko ich onieśmielą, ale i oczarują.