Literacka 5! vol. VII - pięć polskich serii fantasy





Nie samym „Wiedźminem” człowiek żyje.

Popularność naszego rodzimego bohatera nie słabnie. W sklepach możemy znaleźć różne wiedźmińskie gadżety, komiksy, gry planszowe i puzzle. Książki Andrzeja Sapkowskiego wydawane są za granicą w wielu państwach (np. w Chinach, Serbii czy Finlandii) a po ogromnym, międzynarodowym sukcesie gier komputerowych przychodzi czas na serial. Ale czy tylko „Wiedźminem” możemy się pochwalić? Polski rynek wydawniczy cieszy się dużą różnorodnością pozycji fantastycznych.

Oto 5 polskich serii fantasy, z których Polacy mogą czuć się dumni:

Pan Lodowego Ogrodu



Tetralogia jaką jest „Pan Lodowego Ogrodu” wpisała się już na stałe w kanon polskiej fantastyki. Wykreowany przez Grzędowicza świat powala swym bogactwem. Na kartach powieści śledzimy naprzemiennie losy dwóch głównych bohaterów: Vuuko Drakkainena- komandosa wysłanego z misją ratunkową szukać zaginionych przed dwoma latami naukowców na planetę Midgaard, oraz Filara - dziedzica Tygrysiego tronu. Autor wprowadza do opowieści sporo rozważań o wojnie, władzy, chciwości czy życiu.

Kup Pan Lodowego Ogrodu Tom 1 tutaj.

Achaja, Pomnik Cesarzowej Achai, Imperium Achai


Andrzej Ziemiański stworzył całe uniwersum, na które składają się trzy cykle: „Achaja”, „Pomnik Cesarzowej Achai” oraz kontynuowany wciąż „Imperium Achai”. Świat przedstawiony w książkach jest niezwykle wielobarwny, na poły antyczny i okrutny, ukazuje zarówno ludzkie cnoty jak i skazy. Każdy tom z osobna można by opisywać godzinami - wartka akcja wręcz wylewa się z kartek, a bohaterowie na długo zapadają czytelnikowi w pamięć.

Kup Achaja Tom 1 tutaj.

Trylogia Husycka


Skoro mówimy o „Wiedźminie”, nie możemy zapomnieć o innym dziele Andrzeja Sapkowskiego. Na „Trylogię Husycką” składają się trzy tomy: „Narrenturm”, „Boży Bojownicy” i „Lux Perpetua”. Genialnie wykreowany świat magii, który idealnie wkomponowuje się w średniowieczną rzeczywistość i historyczne wydarzenia. Gdyby magia istniała naprawdę, z dużą dozą prawdopodobieństwa wyglądałaby tak, jak została opisana przez Sapkowskiego. Postaci bohaterów „Trylogii Husyckiej” zostały świetnie przedstawione – nie są to jednostki idealne, pełno w nich normalnych, ludzkich archetypów, których rozwój obserwować możemy na kolejnych kartach powieści. Plusem są również wyróżniające się sylwetki antagonistów. Całość trylogii Sapkowskiego to wartka akcja, genialnie opisane bitew i okraszający wszystko humor.

Kup Narrenturm tutaj.

Kłamca


Cykl autorstwa Jakuba Ćwieka opowiada przygody Lokiego, nordyckiego boga ognia i kłamstwa, który współpracuje z aniołami przy zadaniach specjalnych. Bogowie i stworzenia z różnych religii i kultur mieszają się na kartach książek. Czyta się szybko i przyjemnie, a fabuła wciąga niczym dobry amerykański serial - jest to świetny przykład typowej, rozrywkowej pozycji fantasy.

Kup Kłamca Tom 1 tutaj.

Thorgal


Na honorowym miejscu warto wspomnieć o komiksie, który współtworzył Polak Grzegorz Rosiński. Seria opowiada o Thorgalu Aegirssonie, który wychowuje się wśród wikingów, choć nie jest jednym z nich. Wspaniała opowieść opatrzona pięknymi rysunkami Rosińskiego do dziś uznawana jest na całym świecie za jedno z najlepszych dzieł z gatunku fantasy. Thorgal czerpie garściami z wielu gatunków i nie jest stricte pozycją fantasy – jest tam masa typowego science fiction, nawiązania do mitologii nordyckiej i germańskiego folkloru.

Kup Thorgal Tom 1 tutaj.

Znacie jeszcze jakieś polskie serie fantasy? A może wolicie te zagraniczne? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

0 Komentarze